Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r., z dniem 1 lipca 2023 r. na obszarze Polski zostaje odwołany stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Co to oznacza dla cudzoziemców przebywających czasowo w Polsce?
Przestaną obowiązywać przepisy, przedłużające ważność dokumentów pobytowych oraz zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, ze względu na epidemię COVID-19.
Co zatem należy zrobić?
Cudzoziemiec korzystający obecnie z przedłużonego legalnego czasowego pobytu albo pobytu i pracy w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 powinien:
– złożyć najpóźniej do 31 lipca br. do właściwego wojewody wniosek o zezwolenie pobyt czasowy,
– albo puścić Polskę do 31 lipca br.
Złożenie do 31 lipca br. wniosku o pobyt czasowy: osobiście albo za pośrednictwem operatora pocztowego, uprawnia cudzoziemca do legalnego pobytu do czasu wydania decyzji ostatecznej.
Natomiast pracodawcy powinni zweryfikować do kiedy były ważne oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenia na pracę, powiadomienia. Jeśli dotychczasowe utraciły ważność należy do 31 lipca złożyć wnioski o nowe.
Ważne!
Część obywateli Ukrainy korzystających z przedłużonego legalnego pobytu ze względu na epidemię COVID-19 będą mogli skorzystać z przedłużenia pobytu na podstawie przepisów specustawy wojennej.