Poland.Business Harbour to program rządu polskiego dla zagranicznych specjalistów z branży IT ułatwiający podjęcie pracy w Polsce.
Program Poland.Business Harbour obejmuje Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię, Rosję, i Ukrainę.
W ramach programu stworzono specjalny typ wizy, z adnotacją Poland.Business Harbour, który pozwala na pracę bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, umożliwia zakładanie działalności gospodarczej oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny.
Do 31 stycznia 2022 r. wizy Poland.Business Harbour dostępne były dla specjalistów z Białorusi, którzy nie znaleźli jeszcze pracodawcy w Polsce, ale posiadali doświadczenie zawodowe lub wykształcenie w branży IT.
Od 1 lutego 2022 r. zmieniły się zasady udzielania wiz PBH. Obecnie nie ma już możliwości uzyskania wizy PBH bez wsparcia polskiej firmy uczestniczącej w programie PBH.
Uczestnikami programu Poland.Business Harbour mogą zostać firmy oraz osoby fizyczne, związane z branżą IT, które chcą rozpocząć pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, tj.
Specjaliści IT
Warunkiem uczestnictwa w ułatwionej procedurze wizowej dla obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu jest posiadanie dowodu zainteresowania zatrudnieniem od jednej z firm partnerskich oraz posiadanie co najmniej rocznego doświadczenia w branży IT lub wykształcenia technicznego w kierunku IT. Wniosek wizowy w programie Poland.Business Harbour rozpatrzony zostanie priorytetowo.
Listę firm partnerskich znajdzie tutaj:
Specjalista IT – Poland.Business Harbour (Polski) – Portal Gov.pl
Start-upy
Przeniesienie start-upu do Polski wymaga, w ramach programu Poland Prize, nawiązania kontaktu z jednym z operatorów – doświadczonych akceleratorów i fundacji zajmujących się wsparciem startupów.
Listę operatorów znajdzie tutaj:
Poland Prize – PARP – Centrum Rozwoju MŚP
Każdy operator ma inną ofertę, ale współpraca przebiega w dwóch etapach:
Etap I obejmuje:
W ramach Etapu I start-up może otrzymać grant pieniężny w kwocie nie wyższej, niż 50 tys. zł, przeznaczony na pokrycie kosztów niezbędnych dla realizacji trwających do 3 miesięcy działań w ramach komponentu soft-landing oraz rozwój.
Etap II jest dedykowany start-upom, które w efekcie realizacji Etapu I nawiązały udokumentowaną współpracę z Partnerem biznesowym (odbiorcą technologii lub inwestorem).
Etap II obejmuje:
W ramach II Etapu start-up może otrzymać grant pieniężny w kwocie nie wyższej, niż 250 tys. zł, przeznaczony na pokrycie kosztów działań w zakresie akceleracji, niezbędnych dla przeprowadzenia pilotażowego wdrożenia rozwiązania start-upu u Odbiorcy technologii i/lub pozyskania przez startup kapitału od Inwestora.
Małe, średnie, duże przedsiębiorstwa
Aby przenieść firmę do Polski albo utworzyć oddział należy uzyskać dokument potwierdzający zakwalifikowanie do programu przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) wesprze bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w ramach programu Polish.Business Harbour. Specjalnie dla przedsiębiorców Agencja stworzyła dedykowany zespół doświadczonych ekspertów, którzy zapewnią sprawny proces relokacji działalności biznesowej, a w tym:
-W tym celu uruchomiono specjalną linię telefoniczną:
– Infolinia: +48 22 334 99 77 (godz. 8-16, 5 dni w tygodniu)
Email: pbh@paih.gov.pl
Załatwienie wizy
Obywatele Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, lub Ukrainy, którzy chcą otrzymać wizę w ramach programu Poland.Business Harbour, podlegają uproszczonej procedurze wizowej.
Wniosek o wizę składa się w polskiej placówce konsularnej. Przy przesiedlaniu się z rodziną należy poinformować o tym konsula.
Wymagane dokumenty:
Wiza wydawana jest na okres 12 miesięcy. Przedłużenie pobytu w ramach programu Poland.Business Harbour nastepuje w Polsce, na wniosek cudzoziemca składany do właściwego wojewody.