Zmiany przepisów dotyczące cudzoziemców
W Dzienniku Ustaw z dnia 14 stycznia 2022 r. pod poz. 91 opublikowano ustawę z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 29 stycznia 2022 roku.
Opublikowane zmiany dotyczą :
- Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2354)
-
- Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, 1162, 1621, 2270, 2317 i 2445).
- Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.).
- Ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1472).
- Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1923).
- Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. z 2019 r. poz. 1598).
Najistotniejsze zmiany w ww. ustawach:
-
- Możność wysłania na wskazany adres poczty elektronicznej pouczenia cudzoziemca wynikającego z art. 7 ustawy o cudzoziemcach za zgodą cudzoziemca.
-
- Skrócenie terminów na rozpatrywanie wniosków o wydanie niektórych wiz krajowych, tj. wiz wydawanych w celu odbycia studiów (z adnotacją student), prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbycia stażu albo udziału w programie wolontariatu europejskiego – do 30 dni.
-
- Ustalenie terminu do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy – do 60 dni oraz 90-dniowego terminu na rozpatrzenie sprawy przez organ odwoławczy w tym także dotyczących pobytu stałego i pobytu rezydenta długoterminowego UE.
-
- Ustalenie 6 miesięcznego terminu na wydanie decyzji w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
-
- Poszerzenie katalogu okoliczności niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz wydania nowego zezwolenia na pracę.
-
- Możliwość zmiany przez wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na wniosek cudzoziemca jeżeli cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę:
-
- 1) u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub
- 2) u innego pracodawcy użytkownika, lub
- 3) na innych warunkach niż określone w art. 118 ust. 1 pkt 2–5, a mianowicie obejmujących:
a) stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma wykonywać pracę;
b) najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec na danym stanowisku;
c) wymiar czasu pracy;
d) rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę.
- Przyspieszenie uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę u przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki, a także ułatwiających uzyskanie zezwolenia na pracę dla tych cudzoziemców.
- Wydłużenie do 24 miesięcy możliwości powierzenia pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę.
- Doprecyzowanie możności wezwania cudzoziemca do przedłożenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
- Doprecyzowanie przepisów dotyczących wszczynania postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w przypadkach, gdy wniosku nie składa osobiście cudzoziemiec, który ma to zezwolenie otrzymać.
- Wprowadzenie przepisów umożliwiających wymianę informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej między wojewodą lub Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców a organami przekazującymi informacje, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt stanowią zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Określenie wysokości miesięcznego wynagrodzenia nie niższego niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.
- Uchylenie wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca.
- Uproszczenie prowadzenia postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową.
- Wprowadzenie opłaty skarbowej w wysokości 220,00 zł za zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.
Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wynosi 3010,00 zł brutto.